صنایع کوچک ویژگی های منحصر به فردی در اقتصاد ملی دارند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: یادداشت ها

در دوره نوین اقتصادی، کشورهای پیشرفته صنعتی و در حال توسعه سیاست­های مختلفی را در جهت حمایت از صنایع کوچک انجام دادند که هدف اصلی آنها ارتقاء سطح بهره­وری، کیفیتو قدرت رقابتی این صنایع در عرصه اقتصاد جهانی بوده است. 

 

به گزارش ریال نیوز ، محمدرضا انبیائی ، دانش آموخته دکتری مدیریت کسب و کار با اشاره به اینکه تحولات دولت­­ها همواره می­تواند منجر به تحول در بخش­های مختلف صنعت و اقتصاد شود گفت :  توجه مردمی به یک موضوع یا مفهوم و درک صحیح از آن می­تواند راهکاری جدی برای ایجاد شرایط تحول باشد. 

وی همچنین دولت را بسترساز اقتصادی دانست و با اشاره به نامگذاری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی رهبر معظم انقلاب تصریح کرد :  حضور و مشارکت مردم در بخش­های مختلف اقتصادی مورد نیاز است و بایستی مردم نیز آغازی جدید در بخش­های مختلف داشته باشند. در همین راستا گفتگویی با محوریت توسعه صنایع کوچک با محمدرضا انبیائی برآنیم تا از اهمیت پرداختن به این حوزه و ویژگی­های آن مطلع شویم. 

 مدیر اجرایی کانون نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در خصوص صنایع کوچک اظهار داشت :تاکنون تعریف مشخص و قاطعی از صنایع کوچک که در تمامی کشورها به یک مفهوم مورد استفاده تحلیل­گران و سیاست­گذاران باشد، ارائه نشده است. صنایع کوچک در هر کشوری و بر مبنای حجم و کیفیت بخش صنعت، نوع حمایت دولت، حجم سرمایه­گذاری و سایر موارد، حائز تعریف خاصی می­باشد. 

وی ادامه داد : در ایران نیز صنایع کوچک از سال 1343 تاکنون دارای تعاریف متمایزی بوده است. لکن آنچه که امروز وضعیت صنایع و بنگاه­ها را از نظر اندازه تفکیک می­نماید، آمارهای مرکز آمار ایران می­باشد که صنایع را در سه اندازه کوچک (کارگاه­های دارای 49-1 نفر کارکن)، متوسط (کارگاه­های دارای 99-50 نفر کارکن) و بزرگ (کارگاه­های با بیش از 100 نفر کارکن ) طبقه­بندی می­نماید. این طبقه­بندی از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک­های صنعتی ایران نیز مورد پذیرش بوده است. 

این دانش آموخته دکتری کسب و کار با بیان اینکه امروزه اقتصاد هر کشوری ترکیبی از کشاورزی، صنعت و خدمات است که با توجه به دیدگاه‌های فلسفی و ایدئولوژیکی، رویکرد اساسی هر نظام اقتصادی در دولتی یا خصوصی بودن و یا ترکیبی از این دو، تعریف شده و شکل می‌گیرد گفت : با شروع انقلاب صنعتی دوم در دهه 1980 میلادی ساختار کلاسیک تقسیمات بازار جهانی، کالاهای صنعتی که به نحوی در انحصار کشورهای پیشرفته صنعتی بود، تغییر کرد. به دلیل تورم شدید در دهه‌­های 1970 و 1980 گرایش مصرف‌کنندگان به طرف خرید محصولات ارزان قیمت در کشورهای صنعتی تغییر یافت. اما با پیدایش تحولات در اقتصاد جهانی و شروع دور جدید اقتصادی در دهه 1990، گرایش مصرف­کنندگان به «قیمت» به عنوان مهم­ترین عامل تعیین کننده در انتخاب کالا کاهش یافت و مصرف­کنندگان خواهان کیفیت بیشتر با قیمت مناسب­تر شدند. 

انبیایی افزود : روند رو به رشد این گرایش جدید در بازار موجب شد تا کشورهای صنعتی در جهت پاسخگویی به بازار،

سرمایه­گذاری­های عظیمی در نوسازی صنایع بعمل آورند. عمده تلاش حمایتی دولت­ها از صنایع، بر تقویت بخش خصوصی و بویژه بر صنایع کوچک متمرکز بوده است. در دوره نوین اقتصادی، کشورهای پیشرفته صنعتی و در حال توسعه سیاست­های مختلفی را در جهت حمایت از صنایع کوچک انجام دادند که هدف اصلی آنها ارتقاء سطح بهره­وری، کیفیتو قدرت رقابتی این صنایع در عرصه اقتصاد جهانی بوده است. 

مدیر اجرایی کانون نمایندگان ادواری مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت صنایع کوچک در دنیا تصریح کرد : امروزه در اکثر کشورهای جهان صنایع کوچک و متوسط (SMEs) از جنبه­های مختلف اجتماعی، تولید صنعتی، و ارائه خدمات در حال نقش­آفرینی هستند. در بسیاری از کشورها این صنایع تأمین­کنندگان اصلی اشتغال جدید، مهد تحول و نوآوری و پیشرو در ابداع فن‌آوری‌های جدید هستند. این صنایع با صادرات قابل توجه خود نقش محوری در توسعه اقتصادی کشورها ایفاء می­کنند. 

وی با بیان اینکه در این موضوع که صنایع تولیدی بر شاخص­های اقتصادی و رشد اقتصادی تأثیر دارند­، نمی توان شک نمود گفت : لکن آنچه بیشتر می­تواند مورد سوال واقع شود تفاوت میزان تأثیر­گذاری دسته­های مختلف صنایع بر شاخص­های اقتصادی و یافتن آنها در اقتصاد یک منطقه یا کشور است. 

انبیایی اظهار داشت : اكثر كشورهای جهان حمایت قابل توجهی از بنگاه­های اقتصادی به عمل‌ آورده و در جهت گسترش و تقویت آنها سیاست‌های اقتصادی متعددی را تدوین نموده‌اند و در این بین كمتر كشوری را می‌توان یافت كه در آن قانون یا قوانینی برای حمایت از صنایع كوچك وجود نداشته باشد و در برخی از این كشورها چنین به نظر می‌رسد كه اقتصاد ملی بر پایه بنگاه­های اقتصادی كوچك بنا شده است. مثلاً در كشور تایوان بنگاه­های اقتصادی كوچك و متوسط یكی از مهم­ترین بخش‌ها در نظام اقتصادی ـ اجتماعی محسوب می‌شود به طوری كه تایوان از نظر دارا بودن تعداد شركت‌های كوچك و متوسط صنعتی در بین كشورهای جهان در جایگاه بالایی قرار داد و نزدیك به 98 درصد از كل شركت‌های صنعتی تایوان را بنگاه­های اقتصادی كوچك و متوسط تشكیل می‌دهند به طوری كه نزدیك به 78 درصد از مجموع افرادی كه سالانه جذب بازار كار می‌شوند به استخدام بنگاه­های كوچك و متوسط اقتصادی در می‌آیند. 

وی در خصوص تاثیر صنایع کوچک در اشتغال و نقش آنها در صادرات ادامه داد : با نگاهی به آمارهای منتشر شده در مورد وضعیت بنگاه­های كوچك و متوسط در همین کشور مورد اشاره، تایوان نشان می‌دهد كه این بنگاه­ها نه تنها از نظر تعداد و ایجاد اشتغال مهم هستند بلكه نقش بسیار مهمی در امر تولید و صادرات این كشور دارند. در سال‌های اخیر بنگاه­های اقتصادی كوچك و متوسط نزدیك به 30 درصد از كل فروش شركت‌ها و 25 درصد از مجموع صادرات مستقیم این كشور را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت :  در كشورهای پیشرفته و در حال توسعه سیاست‌گذاری‌ها در جهت حمایت هر چه بیشتر از صنایع كوچك است و بنگاه­های كوچك به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند تا جایی كه به عنوان مثال در قانون اساسی كره جنوبی بر حمایت و پشتیبانی هر چه بیشتر از این صنایع تأكید شده است و یا در ژاپن صنایع كوچك با ساماندهی بسیار قوی نقش مهمی در تحولات صنعتی و تكنولوژی این كشور ایفا می‌كنند 

وی با اشاره به اینکه  باید پذیرفت که صنایع کوچک و متوسط دارای ویژگی­های منحصر به فردی هستند که در اقتصاد ملی نقش بازی می­کنند، 

نوآوری ، کارآفرینی و توسعه اقتصادی  و پویایی صنعتی را برخی از برتری­های صنایع کوچک یا  SMEs عنوان کرد و افزود : صنایع کوچک نقش مهمی در تحول صنعتی ایفا کرده­اند. بنگاه­های جدیدو بالطبع کوچک،در هر صنعت با تولیدات خود موجب تحول آن صنعت می­شوند و در نهایت قدرت بازار بنگاه­های قوی را محدود می­سازند. 

مدیر اجرایی کانون ادوار نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره سهم ایران در حوزه صنایع کوچک  گفت : در ایران، بر اساس اعلام UNIDO در سال 2009، بالغ بر 4 / 98 درصدکل کسب و کارها درسه حوزه خدمات،ساخت و تولیدومعدن متعلق بهSME های دارای کمتر از 10 نفرکارمند (بنگاه‌های خرد یا micro enterprises) می‌باشد. این واقعیات، مبین واقعیت مهم دیگری است و آن، نیاز اقتصاد یک کشور به SME ها برای رشد، پویایی و بالندگی است. 

وی افزود : ناگفته پیداست که کسب و کارهایی با این ابعاد و ویژگی­ها، به میزان فراوانی نیازمند هستند که در مقابل عواملی که بقای آنها را تهدید می­کند، مورد پشتیبانی قرار گیرند. از این جهت بایستی دولت بیش از پیش نسبت به حمایت جدی از این صنایع برنامه­ریزی و اقدام نماید. راه برتری ما در توسعه کشور، تمرکز بر صنایع کوچک با تکیه بر مزیت­های رقابتی منطقه­ای در هر بخش از کشور است. در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی که پیش از این نیز سال­های جهاد اقتصادی و حماسه اقتصادی را نیز از پشت سر گذاشته­ایم، لازم است مردم و مسئولین در حرکتی جهادگونه نسبت به تولید ثروت و خلق ارزش در بخش­های مختلف اقدام نمایند. 

انبیایی تصریح کرد : تردیدی نیست که از همراهی و مساعدت مردم بر بستری که دولت برای آن فراهم می­کند، می­توان رشد و شکوفائی مستمر و حرکت در مسیر توسعه پایدار را رقم زد. اینجانب معتقد هستم اگر مردم به اهمیت صنایع کوچک و تکیه بر مزیت­های رقابتی هر منطقه از کشور عزیز اسلامی ما بر بسترهای نسبتاً مناسب و انشااله در حال رشدی که دولت فراهم کرده است، پی برده و در این راه گام­های اساسی بردارند، کشور راه توسعه و رشد را در همه شرایط طی خواهد کرد.

 

خبرگزاری ریال نیوز

 1393/08/03  

بازدید 1244 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 فروردين 1394 ساعت 11:48

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.